Veri Analizi

Veri Analizi nedir?

Veri analizi, veriden bilgi çıkarımı yapmak ve yapılacak olan işle ilgili karar mekanizmasına destek vermek için verileri toplama, inceleme, temizleme dönüştürme ve modelleme sürecidir. Bu bilgi çıkarımını yapmak için analitik veya istatiksel araçlar kullanarak verileri değerlendiren kişi veri analisti (data analyst) olarak bilinir. Bu süreçten geçirilen temiz veriyi görseller halinde sunmaya ise Veri Görselleştirme (Data Visualization) denir.

Veri analizindeki asıl amaç ham veriden kullanışlı bir bilgi çıkarımı yapmak ve analiz edilmiş verilerden gerçeklere dayalı bir karar alınmasını sağlamaktır. Çünkü veri analizi işletmenin birinci hedeflerine uygun olacak şekilde ham veri üzerinde teknikler ve yöntemler uygulanmasına dayanır.

Neden veri analizi? 

Veri analizi, bir şirketin karşılaştığı sorunları anlamak ve verileri anlamlı şekillerde keşfetmek için iş dünyasında büyük önem arz eder. Veri kendi içerisinde yalnızca bir rakam, resim parçacığı ya da tek başına anlam ifade etmeyen bir sözcüktür. Veri analizi, verileri düzenler, yorumlar, yapılandırır ve içerik sağlayan yararlı bilgiler halinde sunar.

Veri Analizi Hizmeti

Logos Time Veri Analizi Uzmanları ile size en iyi veri analizi hizmetini sunmaya hazır! Geçmiş satışlarınız ve gelecekteki satışlarınızın tahmini, market analizi ile ortamın ve rakiplerinizin raporlamaları, müşteri profiliniz, depo optimizasyonu vb. birçok hizmetin raporlamaları için hemen iletişime geçin!

 • Maliyeti düşürün!
 • Pazarı analizi ile rakiplerinizi tanıyın!
 • Geçmişteki verilerinizle, geleceğinizi öğrenin!
 • Müşterinizi analiz edin!
 • İşletme performansınızı optimize edin!

Veri analizi hangi sektörlerde kullanılır?

Veri analizi günümüzde E-Ticaret, Enerji, Sağlık, Bankacılık, Tıp, Sigorta, Ulaşım, Tedarik Zincirleri, Spor, Perakende gibi birçok büyük ve küçük işletmelerde kullanımı yaygındır. Özellikle dijital pazarlama ortamının olmazsa olmazıdır.

Veri analizi çeşitleri neler?

 • 1) Metin Analizi (Text Analysis): Veri madenciliği olarak da adlandırılan metin analizi, veri tabanlarını veya veri madenciliği araçlarını kullanarak makine tarafından okunabilir gerçekleri çıkarmak ve büyük veri kümelerinde bir model keşfetmek için metinleri analiz etme tekniğidir. Metin analizinin temel amacı, yapılandırılmamış ve ücretsiz içerikten iş bilgilerine yapılandırılmış veriler oluşturmaktır.
 • 2) İstatistiksel Analiz (Statistical Analysis): verileri ölçmek, geçmiş verilerden ne olduğunu bilmek ve ardından istatistiksel yöntemleri uygulamak için verilerin toplanması, analizi, yorumlanması, sunulması ve modellenmesi gibi çeşitli istatistiksel işlemleri gerçekleştirme tekniğidir. Birçok veri analisti bundan tanımlayıcı bir analiz olarak bahsetmeyi sever. "Geçen sene satışımız neydi, hangi müşteri bizden en fazla alışverişi yaptı?" gibi ne oldu sorularının yanıtını burada veririz. Raporlar, dashboardlar ve skorkartlar için kullanılır.
 • 3) Teşhis Analizi (Diagnostic Analysis): Tanımlayıcı analiz ne olduğunu gösterirken, Tanısal Analiz, tanımlayıcı analitiklerden elde edilen içgörüye dayanarak nedeni bularak "Neden olduğunu" bilmeye çalışır ve ardından bu sonuçların nedenlerini bulmak için onu daraltır.
 • 4) Tahmine Dayalı Analiz (Predictive Analysis): Tahmine dayalı analiz, mevcut veya geçmiş verilere dayalı tahminler yapmak için kullanılır. Neyin muhtemel olduğunu bilmek için olayların sonuçlarının mantıksal tahminlerini yapmak için tanımlayıcı ve tanısal analizlerden özetlenen verileri kullanır. Satış Tahmini, Potansiyel müşteri dönüşümü, envanter tahmini ve kaynakları yönetmek, iş operasyonları iyileştirilmesi gibi uygulamalarda kullanılır. Örneğin, havayolları bilet fiyatlarını belirlemek için tahmine dayalı analiz kullanır.
 • 5) Buyrukçu Analiz (Prescriptive Analysis): Mevcut bir sorunu çözmek veya stratejik bir iş kararı vermek için hangi eylem hattının gerçekleştirileceğini belirlemek için tanımlayıcı, teşhis ve tahmine dayalı analizden elde edilen bilgileri buna göre birleştirir. En çok marketing alanında büyük veri odaklı şirketler(Apple, Amazon, Netflix vb.) kullanır. Örneğin: Bir müşteriye en uygun reklamı göstermek, sevebileceği filmi önermek gibi.

Veri Analizinin faydaları neler ?

 • Analiz teknikleri, işletmelere performanslarını iyileştirmelerine yardımcı olabilecek içgörülere erişim sağlar. Müşterileriniz, reklam kampanyaları, bütçe ve daha fazlası hakkındaki bilgilerinizi geliştirmenize yardımcı olabilir.Veri analizinin bazı faydaları şunları içerir:
 • 1) Karar verme mekanizmasını geliştirir: Pazarlama kampanyalarını planlamaktan, hangi içeriğin oluşturulacağını seçmek, ürün geliştirmek ve daha fazlasını yapmaktan kaynaklanan varsayımların çoğunu ortadan kaldırır. Size müşterilerinizin 360 derecelik bir görünümünü verir, bu da onları daha iyi anladığınız anlamına gelir ve ihtiyaçlarını daha iyi karşılamanızı sağlar.
 • 2) Daha etkili pazarlama sağlar: Hedef kitlenizi daha iyi anladığınızda, onlara daha etkili bir şekilde pazarlama yapabilirsiniz. Veri analizi ayrıca, kampanyalarınızın nasıl performans gösterdiğine dair yararlı bilgiler sağlar, böylece en iyi sonuçlar için onları hassas bir şekilde ayarlayabilirsiniz. Hangi kitle segmentlerinin bir kampanyayla etkileşimde bulunma ve dönüşüm sağlama olasılığının en yüksek olduğu konusunda fikir edinebilirsiniz. Bu bilgileri, hedefleme ölçütlerinizi manuel olarak veya otomasyon yoluyla ayarlamak için kullanabilir veya farklı segmentler için farklı mesajlar ve reklam öğeleri geliştirmek için kullanabilirsiniz. Hedeflemenizi iyileştirmek, daha fazla dönüşüm ve daha az reklam israfı ile sonuçlanır.
 • 3) Daha iyi müşteri hizmetleri: Verileriniz, müşterilerinizin iletişim tercihleri, ilgi alanları, endişeleri ve daha fazlası hakkında bilgi verebilir. Bu veriler için merkezi bir konuma sahip olmak, tüm müşteri hizmetleri ekibinizin yanı sıra satış ve pazarlama ekiplerinizin de aynı sayfada olmasını sağlar.
 • 4) Operasyonel verimliliği optimize etmek ve iyileştirmek: Süreci tasarlamak ve kontrol etmek için analitik uygulamak ve iş operasyonlarını optimize etmek, müşteri beklentilerini karşılamak ve operasyonel mükemmelliğe ulaşmak için verimlilik ve etkinlik sağlar. İşletmeler, saha operasyonlarını, üretkenliği ve verimliliği iyileştirmenin yanı sıra kuruluşun iş gücünü iş ihtiyaçlarına ve müşteri talebine göre optimize etmek için gelişmiş analiz tekniklerini kullanabilir.

CRM & ERP Uygulamalar

Şirketinizin iş akışını daha hızlı işleyecek bir hale getirmek için en iyi ERP Programına ve CRM Programına ihtiyaç duyabilirsiniz. Hatta istediğiniz türde takip programları gibi özel yazılım hizmeti de almak isteyebilirsiniz. Aklınızdakini gerçekleştirecek ne kadar zamanımız var? Siz söyleyin biz yapalım.

İncele

Web Tasarım

Yüksek performanslı, kaliteli, seo uyumlu, mobile uyumlu (responsive) bir Web sitesi yaptırmak istiyorum diyorsanız doğru yerdesiniz. Logos Time olarak size kaliteli bir web tasarım hizmeti vermekten mutluluk duyacağız. İstediğiniz türde, en iyi ve en uygun fiyatlı web sitesi için Logos Time hizmetinizde.

İncele

SEO

Size uygun düzenli olarak yapacağımız seo hizmetleriyle web sitenizi hem Google aramalarında hem de diğer arama motorlarında üst sıralara çıkaracağız ve web sitenizin trafiğini arttıracağız. En başından seo uyumlu web sitesi tasarımı hizmeti ise paketlerimizde mevcuttur. En uygun google seo fiyatları ve seo danışmanlığı ücretleri Logos Time'de.

İncele